Mgr. Vladislav Paulík

m_v_pflétnista a pedagog, narozen 11.1.1945, Praha

Vystudoval hru na flétnu na Pražské konzervatoři (1963-68) a AMU (1969-73), na obou školách u prof. Františka Čecha. V letech 2001-03 si vzdělání rozšířil studiem speciální pedagogiky na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1971-80 zastával funkci sólového flétnisty a pikolisty České filharmonie, v níž hrál pod vedením nejvýznamnějších světových dirigentů, jako např. Herbert von Karajan, Zubin Mehta, Karl Böhm, Claudio Abbado, Václav Neumann a další. Poté působil dva roky jako odborný asistent katedry LŠU na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích a první flétnista v Jihočeském státním orchestru. Dva roky působil v činoherním orchestru Národního divadla v Praze. Od roku 1982 do r. 2014 vyučoval na Konzervatoři Jana Deyla a střední škole pro zrakově postižené v Praze a na Základní umělecké škole Štefánikova, z níž přešel v r. 2007 na ZUŠ Spořilov. V letech 1994-98 vyučoval na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze. Vedl také hudební kurzy pro Japonce, zaměřené na interpretaci hudby Bohuslava Martinů. Mezi jeho nejvýznamnější žáky patří Jaromír Pšánský, vítěz mezinárodní soutěže Concertino Praha, soutěže Itzhaka Perlmana ve Washingtonu a Mezinárodní hudební soutěže nevidomých a zrakově postižených hudebníků, dále Šimon Polakovič, dvojnásobný vítěz celostátní soutěže Bílé hole a Marie Křikavová, vítězka školní soutěže konzervatoře, kterou organizovala firma Yamaha. Vedle pedagogické činnosti se celou dobu věnoval i koncertní činnosti. V roce 1974 založil spolu se členy České filharmonie soubor Trio českých filharmoniků (dnes Musica Philharmonica Pragensis) ve složení flétna, hoboj, violoncello a cembalo, jehož je uměleckým vedoucím a s nímž se zaměřuje na interpretaci barokní i soudobé hudby. Se souborem uskutečnil desítky koncertů v České a Slovenské republice i v zahraničí, účinkoval rovněž několikrát v přímém přenosu koncertů Československé televize Hudba z respiria. Má za sebou řadu sólových vystoupení i nahrávání s různými orchestry (např. s Českou filharmonií, Slovenským komorním orchestrem, Pardubickou filharmonií, Plzeňským rozhlasovým orchestrem, Musici di Praha, Československým komorním orchestrem atd.). Byl členem Akademického dechového kvinteta, Dvořákova komorního orchestru, Filmového symfonického orchestru, Pražské dechové harmonie, Studiového orchestru vedeného Vladimírem Válkem a dalších hudebních těles různých žánrů.

Comments are closed.